Pociąg do Soller

Na początku woził pomarańcze. Zanim się pojawił owoce płynęły statkami do Francji. Bo łatwiej je było transportować tam niż przez góry w głąb wyspy. Przedsiębiorczy mieszkańcy Soller – w dużej części uciekający przed rewolucją Francuzi, hodowali cytrusy, które potem eksportowali do Cannes, Montpelier i Marsylii. Dobrą passę przerwała plaga insektów, które w połowie XIX wieku zaatakowały uprawy. Sytuacja ekonomiczna zmusiła imigrantów do powrotu do kraju, z którego część z nich wróciła na początku XX stulecia, kiedy to udało się uzdrowić hodowle owoców.

Powracający na wyspę przywieźli ze sobą francuską modę i zwyczaje. Zaczęli budować domy w stylu art noveu. A uruchomiony w 1912 roku pociąg z Soller do Palmy ułatwił im handel wewnątrz wyspy. Orange Express pokonując 13 wydrążonych w górach tuneli woził od tej pory cytrusy do stolicy Majorki. Pomarańczowa Dolina w końcu stała się dostępna dla mieszkańców wyspy. A rok później uruchomiono tramwaj z portu do centrum Soller.

Muzeum na dworcu

Zamiłowanie do architektury i sztuki pozostało w mieszkańcach miasteczka. Z biegiem lat domy przekształcono w muzea, pociąg stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych Majorki, a na dworcu pojawiła się galeria sztuki. Bezpłatnie można w niej oglądać prace Joana Miro i Pablo Picasso – dwóch Katalończyków, których łączyła głęboka przyjaźń. I chociaż muzeum na dworcu kolejowym wydawać się może dziwnym pomysłem, a główną atrakcją jest sama przejażdżka pociągiem, to warto skorzystać z okazji zobaczenia dzieł światowej sławy artysty.

Pociąg odjeżdża kilka razy dziennie z Soller do dworca w Palmie (ulica Eusebio Estada, 1), godziny i częstotliwość zależą od pory roku. Od kwietnia do października pierwszy pociąg rusza o z Soller o 9:00 ostatni o 18:30. Podróż trwa około godziny, a jedynym przystankiem po drodze jest górska wioska Bunyola. Z Palmy pierwszy pociąg wyjeżdża o 10:10, a ostatni o 19:40.

Tramwajem do portu

Dalej z Soller do portu pojechać można tramwajem, który kursuje znacznie częściej i jest dużo tańszy niż pociąg, a wrażenia są podobne, tylko podróż krótsza – około 15 minut w zabytkowym tramwaju i już jesteśmy nad morzem.

Bilet na całą trasę pociągiem i dalej tramwajem, czyli przejazd z Palmy do Soller i dalej do Portu Soller i z powrotem kosztuje 32 euro. Ale możecie kupić bilet tylko w jedną stronę z Palmy do Soller 18 euro i dalej tramwajem z Soller do Portu 7 euro. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Bardzo popularna na Majorce jest wycieczka, którą proponuj wiele biur podróży, ale na pewno dacie radę zorganizować to sobie sami: najpierw zabytkowym pociągiem do Soller, potem tramwajem do Port de Soller, a tam wsiadacie na łódkę do Sa Calobra. Piękne widoki, boska wycieczka!

pociąg do Soller

pociag do Soller

pociąg do Soller

pociąg do Soller

Jedna odpowiedź na “Pociąg do Soller”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s