Dwa dni w Palmie

Żeby zobaczyć największe atrakcje Palmy wystarczy właściwie jeden dzień. Ale jeśli macie okazję spędzić dwa dni w Palmie, podsuwam Wam kilka pomysłów na to, co zobaczyć i gdzie tego szukać.

Muzeum Sztuki Współczesnej Es Baluard

Właściwie to nie chodzi mi o samo muzeum, tylko o widok z jego tarasu- dawnych murów obronnych miasta. Świetnie widać katedrę, port i zamek Bellver. Poza tym oczywiście można zajrzeć do środka, jeśli ktoś lubi sztukę współczesną albo kiedy pada deszcz (ja przeważnie ląduję w muzeach sztuki współczesnej z drugiego powodu).

Dwa dni w Palmie

dwa dni w palmie

Rzeka Torrente de la Riera

Tak naprawdę jedyną naturalną rzeką na Balearach jest Santa Eulalia na Ibizie. Przez Palmę płynie kanałek zwany Torrente de la Riera. Dawniej przepływał przez las Ramblas i dalej Paseo del Borne, ale w XVII wieku zmieniono jego bieg tak, żeby omijał stare miasto. Teraz dzieli starówkę od modnej w ostatnich latach dzielnicy Santa Catalina. Ta sztuczna rzeka najładniej prezentuje się z mostu tuż za ulicą Jaime III.

dwa dni w palmie

Wiatraki w sercu miasta

Poza najstarszym rynkiem w mieście i życiem nocnym Santa Catalina ma do zaoferowania zaskakującą atrakcję – muzeum wiatraków (Carrer del molí d’en Garleta). Na ulicy carrer de la Industria stoi sobie do tej pory kilka najprawdziwszych wiatraków. Co prawda tylko jeden wciąż ma skrzydła, ale reszta też prezentuje się nie najgorzej. Wiatraki na Majorce były używane jeszcze przed czasami rekonkwisty (w XIII wieku), służyły do mielenia mąki, a obecnie wykorzystywane są w celach marketingowych, jako symbol Majorki – trzeba przyznać, że nadają krajobrazowi wyspy ciekawy klimat.

Kościół w Santa Catalina

Jak w prawie każdym mieście, tak i w Palmie jednym z zabytków, do których wstęp jest bezpłatny są kościoły. Według mnie jedną z najpiękniejszych, a mniej znanych świątyń jest barokowy Kościół Niepokalanego Poczęcia (XVII wiek). Zobaczcie sami:

 Carrer de la Concepcio 7

Dom Can Barceló

A w zupełnie innej części Palmy, na terenie starego miasta bardzo lubię skwer Plaza Quadrado, z tyłu kościoła Świętego Franciszka (Sant Francesc). A na tym skwerze moim ulubionym budynkiem jest zdobiony mozaikami, modernistyczny dom Can Barcelo.

Plaza Josep Maria Quadrado 9

Fundacja Pilar i Joan Miró

Fanom sztuki (nie aż tak współczesnej) i muzeów polecam Fundację Pilar i Joan Miró.  Ale o tym już wiecie z tego wpisu.

Jedna myśl w temacie “Dwa dni w Palmie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s