Największe atrakcje Palmy

największe atrakcje Palmy

W Palmie najbardziej lubię wąskie uliczki, ukryte zakamarki, piękne patia. Lubię się szwendać i zaglądać to tu, to tam, pić kawę z mlekiem i jeść tapas. Ale gdybym była tu tylko na jeden dzień, chciałabym zobaczyć największe atrakcje Palmy. Tak już mam, że jak gdzieś jestem nie chcę przegapić tego, co najpiękniejsze. Dlatego tym, którzy wpadają do Palmy na jeden dzień, podpowiadam dokąd pójść…

Katedra

Bezsprzecznie atrakcją numer jeden jest katedra La Seu. Górująca nad miastem gotycka świątynia najpiękniej prezentuje się od strony morza. Jej historia sięga XIII wieku, kiedy to po zajęciu wyspy przez króla Aragonii Jakuba I Zdobywcę rozpoczęto jej budowę w miejscu, gdzie wcześniej stał meczet. Oczywiście na przestrzeni wieków katedra poddawana była różnym rekonstrukcjom, a najbardziej znaną osobistością, która brała w nich udział jest Antonio Gaudi. Kataloński architekt w związku z pracami nad katedrą często przyjeżdżał do Palmy w latach 1904-1914.

Zanim na Majorce pojawili się Arabowie i władcy Aragonii wyspę zamieszkiwali Rzymianie. W ich czasach wzgórze, na którym zbudowana jest katedra było nadmorskim klifem, właśnie dlatego, centralną część zaprojektowanego w XX wieku Parc de la Mar stanowi zbiornik wodny – ma on nawiązywać do czasów rzymskich, kiedy mury obronne miasta odbijały się w tafli morza.

Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku. W szczycie sezonu, od 1 czerwca do końca września od poniedziałku do piątku zwiedzać można w godzinach 10:00-18:15.

Od 1 kwietnia do końca maja oraz w październiku: pon. – pt. 10:00-17:15.

Od 2 listopada do końca marca: pn.-pt. 10:00 – 15:15.

Przez cały rok w soboty katedra otwarta jest dla zwiedzających 10:00 – 14:15.

Wstęp dla dorosłych kosztuje 6 euro. Więcej informacji tutaj.

największe atrakcje Palmy

największe atrakcje Palmy

największe atrakcje palmy

Kościół Santa Eulalia

Prawdopodobnie natkniecie się na niego w drodze z Plaza de España w stronę katedry. Zbudowany w XIV wieku, najważniejszym wydarzeniem związanym z tą świątynią była koronacja Jakuba II na króla Majorki.

Budynek Urzędu Miasta

Budynek Urzędu Miasta, czyli Ayuntamiento na Plaza de Cort został zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym. To chyba (przynajmniej według mnie) najpiękniejszy budynek w historycznej części Palmy.

Dom Can Forteza Rey

Najbardziej okazała budowla w stylu art nouveau w Palmie, zbudowana na początku XX wieku, w latach, w których w mieście przebywał Antonio Gaudi. Możliwe nawet, że architekt, Jose Alomar, konsultował projekt z Katalończykiem. Dom przykuwa uwagę wszystkich przechodniów. Został zbudowany przez Jose Forteza Rey dla jego synów. Na parterze była apteka, na pierwszym piętrze przychodnia dentystyczna, a na drugim znajdowały się mieszkania.

Adres: Plaça del Marquès del Palmer 1

Plaza Mayor

Plac w centrum Palmy, na którym teraz znajdują się restauracje i kawiarnie, co tydzień w soboty odbywa się targ, a w święto patrona miasta – San Sebastian (19 stycznia) po jednej stronie placu stoi scena,a po drugiej pali się duże ognisko obok którego ustawione są grille, na których każdy może przygotować swoje jedzenie. W średniowieczu Plaza Mayor była miejscem mniej wesołym, aż do 1823 odbywały się na niej procesy Inkwizycji.

Plaza España

Wszystkie opisane wyżej miejsca znajdują się na trasie spaceru od Katedry do Plaza España. Sam plac jest centrum Palmy, ale niekoniecznie przychodzą tutaj wycieczki. Plaza España jest miejscem spotkań lokalnych mieszkańców, coś jak Rotunda w Warszawie (w czasach, kiedy jeszcze istniała Rotunda). Główną atrakcją turystyczną jest pomnik Jakuba I Zdobywcy – króla, który w czasach rekonkwisty odbił Majorkę z rąk muzułmanów.

Gran Hotel

Ta modernistyczna budowla powstała w 1903 roku. Była najbardziej luksusowym hotelem w całej Hiszpanii i pierwszym hotelem na Majorce. Obecnie jest własnością banku La Caixa, mieści się w nim kawiarnia, księgarnia i muzeum. Chociaż Palma nie jest zbyt bogata w wydarzenia kulturalne, jeżeli ktoś szuka kontaktu ze sztuką i kulturą, znajdzie go właśnie tutaj. Oprócz wystaw malarstwa i fotografii odbywają się tu koncerty, pokazy filmów, konferencje. Niestety, żeby zrozumieć te ostatnie trzeba znać kataloński.

adres: Plaza Weyler 33

La Lonja

Piętnastowieczna szkoła kupiecka, zbudowana w stylu gotyckim. Obecnie czasami organizowane są tutaj wystawy. Położona blisko morza, na placu de la Llotja, w otoczeniu przytulnych kawiarenek, z widokiem na zacumowane żaglówki.

Zamek Bellver

Pięknie położony zamek z widokiem na port. Położony jest poza centrum, otoczony lasem, więc idealny pomysł na popołudniowy spacer. Zamek zbudowany był w XIV wieku i początkowo służył jako rezydencja królewska, a w XVIII wieku został przekształcony w więzienie. Obecnie znajduje się w nim muzeum. Jest jednym z niewielu zamków w Europie zbudowanych na planie koła.

Pod sam zamek dojechać można piętrowym czerwonym autobusem wycieczkowym numer 50 (18 euro za jednodniowy bilet), albo autobusem numer 3, 20 i 46 – wysiąść na przystanku Pl. Gomila lub Joan Miro 16, a następnie o własnych siłach wspiąć się na górę (cena za bilet autobusowy: 1,50 euro).

Cena za wstęp do zamku to 4 euro za osobę dorosłą.

Widoczki ze spaceru po Palmie:

 

6 myśli w temacie “Największe atrakcje Palmy

  1. Pingback: Pociąg do Soller

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s