O nieznajomości geografii

No to o nieznajomości geografii słów kilka. Jak wiadomo słyną z niej Amerykanie. Wszyscy się z nich śmiejemy i wytykamy palcami, no bo jak tak można! Ja też się śmieję i wytykam, rzecz jasna. Aż tu nagle… ni z tego, ni z owego okazuje się, że od Amerykanów jestem niewiele lepsza.

Na mojej słonecznej Majorce, w moim nie-moim hotelu Pani Gość zapytana skąd pochodzi odpowiada mi, że z Faroe Islands. Uśmiecham się szczerze i dopytuję: – skąd?

– Faroe Islands. – słyszę ponownie, więc nie przestaję się uśmiechać i zakładam w myślach, że to pewnie jakieś wysepki w granicach Wielkiej Brytanii, ale po chwili rozmowy orientuję się, że Pani po angielsku wcale nie z brytyjskim, ale jakimś dziwnym akcentem mówi. Znowu więc drążę:

A w jakim języku tam mówicie?

– W naszym języku – ewidentnie Pani zaczyna wpadać w ton oburzenia, więc dyplomatycznie kończę konwersację i znikam Pani z pola widzenia.

Hotel niby duży, ale następnego dnia znowu na siebie wpadamy. Tym razem jestem z Milą, która nie wie nic o naszej poprzedniej pogawędce i zagaja:

Skąd Pani jest?

Faroe Islands – odpowiada znudzona Pani. Mila nie ma takich zahamowań jak ja i nie boi się wyjść na głupka, więc wali prosto z mostu:

A gdzie to?

– Na północ od Norwegii, w stronę Islandii.

Kurka chmurka – myślę sobie – wyższe wykształcenie mam, magistra nawet, Uniwersytet Warszawski i nikt mi w ciągu mojej wieloletniej edukacji nie napomknął o Faroe Islands… A może to Wyspy Owcze? – przechodzi mi przez myśl i radośnie mówię Pani, że tam są wyspy, które w Polsce nazywamy Owczymi. Ale Pani tylko marszczy czoło jeszcze bardziej, nic jej o żadnych owcach nie wiadomo, więc znowu zamykam się w sobie i wieje gdzie pieprz rośnie.

Przypomniała mi się trauma, jaką wywołało we mnie na Uniwersytecie w Czechach pytanie profesora o to w jakim państwie znajduje się Mnichov. Oczywiście nie miałam pojęcia. Ani ja, ani reszta zapytanych Polaków. Profesor wpadał w szał a my płonęliśmy ze wstydu. Aż do momentu, kiedy się okazało, że Mnichov to po naszemu Monachium i wszyscy doskonale wiemy w jakim kraju, a nawet landzie się znajduje.

Nauczona tym doświadczeniem zajrzałam do Wikipedii spragniona informacji na temat tajemniczych Wysp jakiegoś Faroe’a. Ufffffffff! Na szczęście moje domysły były trafne. Wyspy Owcze to po angielsku Faroe Islands. Po jakimś czasie Pani okazała się przemiła i jej cała rodzinka też, mąż nawet bywa w polskich portach i zna kilka słów w naszym wspaniałym języku.

I znowu trzeba przyznać, że podróże (nawet jeśli nie nasze) kształcą. No dobra, Wikipedia kształci też.

owca
zdjęcie zrobione w Kars, Turcja

2 myśli w temacie “O nieznajomości geografii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s