Gorodec

Podejrzewam, że jest jakiś autobus, który kursuje między Niżnym Nowogrodem a Gorodcem, ale nie wiem tego na pewno, bo z niego nie skorzystałam; jak pani na włościach zostałam tam zawieziona samochodem.

Zaparkowaliśmy tuż pod pomnikiem Aleksandra Newskiego – księcia z rodu Rurykowiczów, który w zmarł w Gorodcu pod koniec XIII wieku.

Gorodec to niewielkie miasteczko oddalone o około 60 kilometrów od Niżnego Nowogrodu. W tradycyjnych rosyjskich kolorowych domkach mieści się historyczno–artystyczny kompleks muzealny (Городецкий историко-художественный музейный комплекс) – za drzwiami każdego budynku kryje się inne muzeum: historyczne, dziecka, samowara… Ja zdecydowałam się na historyczne (przy ulicy Lenina 11), bo wydało mi się, że najlepiej zapozna mnie z regionem. Wystawa nie była przesadnie wielka (ani przesadnie pasjonująca), prezentowała zdjęcia osób związanych z Gorodcem, mapy, tradycyjne stroje i z tego, co pamiętam, wypchane zwierzęta, które żyją w okolicy… (wstęp 50 rubli).

Poza tym miasteczko słynie z pysznych pierników. Nie omieszkaliśmy kupić kilka smakołyków udekorowanych napisem „Gorodec” i zajadając się nimi wróciliśmy do Niżnego Nowogrodu po drodze przyglądając się wędkarzom na zamarzniętej Wołdze.

 

2 myśli w temacie “Gorodec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s