Jarmarki na Majorce

Jarmarki na Majorce – codziennie znajdziecie jakiś w innym mieście, w różnych częściach wyspy. Po hiszpańsku jarmark, targ, rynek to mercado. To słówko przyda się, żeby znaleźć odpowiedni autobus. Mimo że transport na Majorce jest dosyć ubogi, to w dni targowe uruchomione są dodatkowe autobusy do miejsc, w których odbywają się jarmarki. Poza tym na większości rozkładów jazdy porozwieszanych na przystankach na wyspie znajdziecie listę jarmarków – takie jarmarczne co, gdzie, kiedy.

Manacor
Manacor

Poniedziałek

W poniedziałki zaprasza Manacor – drugie co do wielkości miasto na Majorce. Ale nie spodziewajcie się (tak jak ja to robiłam) wielkiej metropolii. Miasto jest niewielkie i raczej nudnawe. Poza XIX-wiecznym kościołem Nostra Senyora dels Dolors i kilkoma kawiarenkami, jest muzeum poświęcone historii Manacoru i wytwórnia pereł udostępniona zwiedzającym. I tyle. Ale ,ale, jak przystało na nieduże miasto, musi być trochę plotkarsko. Tak, tak, są i plotki! Wśród 38 tysięcy mieszkańców jest jeden, o którym słyszał chyba cały świat – tenisista Rafael Nadal. To fakt, nie plotka. Plotki krążą o tym jakim samochodem (a raczej jakimi samochodami) jeździ Rafa, gdzie mieszka i gdzie się trzeba wybrać, żeby zdobyć jego autograf. Podobno niektórzy taksówkarze nie wiedzą (albo udają, że nie wiedzą) kto to jest Nadal, a inni od razu mówią, że trzeba szukać czerwonego audi. Pewni Polacy – nastoletni tenisista i jego rodzice – mieli farta i, kiedy przeczekiwali deszcz w przypadkowym sklepie, spotkali Nadala. Wszyscy zgodnie twierdzą, że Rafa jest przyjazny, chętnie rozdaje podpisy i pozuje do zdjęć, a jego trener i wujek w jednej osobie – Toni – zgodził się bez problemu na krótki trening z młodym Polakiem.

Wtorek

Arta – piękne, malowniczo położone miasteczko. Szczególne wrażenie robi widok, który rozciąga się, kiedy wjeżdżamy od strony Capdepery, na wzgórze i położony na nim zamek oraz XIX- wieczny kościół Santuari de Sant Salvador.

W centrum miasta, przy malutkim ryneczku, obok ratusza znajduje się muzeum etnograficzne. Zbiory są niewielkie, ale w muzeum możemy otrzymać bezpłatnie kartę wstępu upoważniającą do zobaczenia nie tylko samego muzeum, ale też wspomnianego wcześniej kościoła i do Ses Paisses – oddalonej o jakieś 2 kilometry od centrum miasta najlepiej zachowanej na Majorce osady prehistorycznej.

Środa

Jeśli dziś środa, to jarmark w miejscowości Capdepera.

Sobota

Cala Rajada – po prostu śródziemnomorski kurort z portem. Kiedyś były stąd rejsy na Minorkę, teraz jedyną atrakcją jest latarnia morska i bliskość plaż.

cala-rajada
Cala Rajada

Na jarmarkach można kupić oczywiście świeże warzywa, owoce, ubrania,  kosze i kapelusze, słowem – mydło i powidło.

port, Cala Rajada
Cala Rajada

 

Pełna lista jarmarków:

Poniedziałek: Calvià, Lloret de Vistalegre, Manacor, Caimari, Montuïri.

Wtorek
: Alcúdia, Artà , Campanet, Porreresuand Santa Margalida.

Środa: Andratx, Capdepera, Felanitx, Petra, Port de Pollença, Santanyí, Selva, Sencelles, Sineu, Vilafranca de Bonany and Colònia de Sant Jordi

Czwartek: Ariany, Campos, S´Arenal, Consell, Inca, Pòrtol, Sant Llorenç de Cardassar, Ses Salines, Sant Joan, Lloseta and Deià.

Piątek: Alaro, Algaida, Binissalem, Can Picafort, Llucmajor, Maria de la Salut, Pont d´Inca, Son Servera and Sa Cabaneta.

Sobota: Búger, Bunyola, Cala Rajada, Campos, Costitx, Esporles (pierwsza sobota miesiąca), Palma de Mallorca, Santanyí, Sóller, Santa Eugènia and Santa Margalida.

Niedziela: Alcúdia, Consell, Felanitx, Llucmajor, Muro, Pollença , Porto Cristo, Santa Maria del Camí, Valldemossa and Sa Pobla.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s