Pogoda na Majorce

Chyba wszystkim (zwłaszcza tym, którzy na tej wyspie nigdy nie byli) Majorka kojarzy się ze słońcem, piaszczystymi plażami i wiecznymi wakacjami. Ciekawe w takim razie dlaczego najbardziej popularną tu książką, książką, którą znaleźć można w każdej dużej księgarni i każdym najmniejszym sklepiku, w dodatku w kilku wersjach językowych: po hiszpańsku, katalońsku, angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku, a nawet udało mi się ją znaleźć po polsku, jest Zima na Majorce. Tym, którzy o niej nie słyszeli, zdradzę tajemnicę: autorką jest George Sand, a książka opisuje jej wrażenia z podróży, którą odbyła na Majorkę razem z Chopinem.

Szczerze mówiąc, nigdy wcześniej o tej książce nie słyszałam, nie znałam też na tyle biografii Chopina, żeby wiedzieć, że się tutaj zapuścił. Dopiero tuż przed wylotem rodzice uświadomili mi, że to na Majorce kompozytora suchoty dopadały na dobre i od tej pory już do końca życia musiał walczyć z chorobą. Tak się tego wystraszyłam, że w popłochu wygrzebałam z szafy sweter i bluzę i w ostatniej chwili dopakowałam je do walizki.

Oczywiście do głowy mi wtedy nie przyszło, że skoro potrzebuję ciepłe ubrania, to w te same dni przyda mi się olejek do opalania. Ale teraz już wiem. Przydaje się nawet pod koniec marca. Może wiać, padać, trzaskać piorunami, ale, kiedy dwie minuty później wyjdzie słońce, będzie grzało tak, że spiecze skórę do czerwoności.

A lato na Majorce wcale nie jest szalenie długie i nie przeraża swoimi upałami. Najwyższą temperaturą, z jaką się tu spotkałam było 30 stopni Celsjusza. W czerwcu jeszcze padało, ale podobno deszcz o tej porze roku nie jest tutaj normą, pada też od połowy września, co jest już bardziej „normalne”. Krótko mówiąc: spodziewajcie się niespodziewanego.

O samej książce niewiele napisałam, bo nie jest ona arcydziełem literackim, nie zawiera też wcale zbyt wielu historii z życia kompozytora, na co liczyłam, kiedy ją kupowałam. George Sand skupia się głównie na historii Majorki i przywołuje książki, które na ten temat napisano przed nią, a poza tym nie powstrzymuje się od komentarzy pełnych szczerej pogardy dla rodowitych mieszkańców wyspy.

dom

Jedna myśl w temacie “Pogoda na Majorce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s