Bieganie kształci

Miejsce akcji: Font de sa Cala, Majorka, Wyspy Balearskie, Hiszpania

Dzisiejszy poranek uzmysłowił mi, że mam w sobie nie tylko wewnętrzne dziecko i policjanta, ale też dorosłego, czyli wszystkie trzy składowe, których wykształceniem w sobie, według teorii psychologicznych, szczyci się każdy dojrzały człowiek.

Zaczęło się od budzika, który zadzwonił dwie godziny wcześniej niż zazwyczaj, czyli dokładnie tak jak zaplanowałam. Zamierzałam biegać co najmniej trzy razy w tygodniu. Rano, bo później jest za gorąco.

– Co za bzdura z tym bieganiem, poleżę jeszcze trochę – zaczęło marudzić dziecko.

– Beksa! Wstawaj, ubieraj się, zjadaj śniadanie i w drogę – od razu skarcił je policjant.

– Wstanę teraz, to w pracy będę zmęczona.

– W zdrowym ciele, zdrowy duch, podnoś te swoje leniwe cztery litery, mięczaku, chcesz, żeby już zawsze odkładał ci się tłuszcz na brzuchu?

– Trochę sadełka jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a spać jest tak przyjemnie.

– Leniuch!

– Zrzęda!

– Przestańcie – w końcu obudził się dorosły – po prostu zastanów się co tak naprawdę chcesz zrobić. Jakiś czas temu podjęłaś decyzję, że chcesz biegać. Jeśli tylko chcesz, możesz ją zmienić. Tylko się zdecyduj i po prostu się tego trzymaj. Wcale nie musisz biegać, tylko wtedy nie marudź, że nie chudniesz, masz słabą wolę i zero kondycji. A jak chcesz biegać, to przypomnij sobie te wszystkie piękne pagórki, po których joggingujesz i tę satysfakcję, która ci towarzyszy za każdym razem po powrocie i nie marudź już więcej, tylko wstawaj. Pogoda jest idealna: nie za ciepło i nie pada, wyspałaś się, więc teraz decyzja należy do ciebie.

Trudno było nie przyznać mu racji, więc po prostu wstałam i pobiegłam.

Biegam dla przyjemności, trenowania silnej woli i dla zdrowia. Nie chcę tego traktować ambicjonalnie, chociaż czasami pojawiają się myśli, żeby szybciej, dalej, wyżej. Ale nie używam żadnych urządzeń, które zdradzą mi z jaką prędkością biegnę, jakie mam tętno i ile spalam w tym czasie kalorii. Mam przy sobie zegarek, żeby zdążyć wrócić i wziąć prysznic przed pracą, i tyle. Wszystkich pozostałych informacji udziela mi okolica. Tu jest kamień, do którego dobiegam z domu w 20 minut, o dzisiaj tylko 15 (chyba biegam coraz szybciej), jeżeli za 10 minut chcę być w domu, muszę przy tej bramce zawrócić, bo właśnie tyle czasu potrzebuję na bieg na tym odcinku. No i jeszcze drogowskaz: Claper de Gegants.

Długo nie wiedziałam co kryje się pod tą nazwą. To pewnie ten szczyt, który widać z hotelu – myślałam. Aż pewnego dnia, podczas spaceru, w zupełnie innym miejscu pojawiła się identyczna tabliczka. Tym razem z wyjaśnieniem. Claper de Gegants to zabytek archeologiczny, pozostałości po talajockiej osadzie, zbudowanej prawdopodobnie około 3000 lat temu i zamieszkiwanej do czasów, kiedy Majorka dostała się we władanie Rzymian, w 123 r.p.n.e. Wiadomo, że mieszkańcy Claper de Gegants trudnili się rolnictwem i zbieractwem, nie znali pisma, nie mieli swojej waluty, a handel opierał się na wymianie dóbr.

Kultura talajocka swoją nazwę zawdzięcza talajotom, czyli kamiennym wieżom (a nie nazwie plemienia, jak mi się wydawało), których przeznaczenie nie jest do końca znane, miały one prawdopodobnie między innymi znaczenie obronne. Rozwijała się ona na całej wyspie. Jeden z najokazalszych zabytków tej kultury – Ses Païsses- znajduje się na przedmieściach miejscowości Arta.

Skoro już wiem co to, żal nie zobaczyć. Poszłam, zobaczyłam i muszę przyznać, że większe wrażenie robią na mnie przedmioty użytku codziennego, które oglądać można w muzeach archeologicznych (na przykład w muzeum w Arcie) niż pozostałości po osadach. Ale nie da się ukryć, że bieganie kształci.

Jedna myśl w temacie “Bieganie kształci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s